ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Srpnová výzva | Nadační fond Nezávodím-Pomáhám

Srpnová výzva

Těšíte se? Měli byste! Bude to stát za to.

Malé zamyšlení na začátek: Přemýšlely jsme o nové výzvě na srpen a najednou na nás vykouknul článek s názvem: „Cvičit každý den, nebo třeba jen o víkendu?“ – Celé jeho znění naleznete zde.

Zaujal nás souhrn doporučení, s kterými se s vámi chceme podělit:

Kolik pohybu je doporučováno.
Odborníci obecně doporučují všem lidem ve věku 19-64 let (nejde o striktní limit – podle nás 99 let) aby:

– cvičili nejlépe každý den, a to v rozsahu 150 minut mírné aerobní aktivity týdně (jízda na kole, rychlá chůze) plus alespoň 2x v týdnu procvičili hlavní svalové partie (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena, paže)

– nebo 75 minut intenzivní aerobní aktivity (běh, tenis dvouhra atd.) plus alespoň 2x v týdnu procvičili hlavní svalové partie (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena, paže)

nebo kombinovali mírnou a intenzivní aerobní aktivitu každý víkend – například 2x půlhodinový běh plus půlhodina rychlé chůze – případně cokoli dalšího v mírné intenzitě v celkovém úhrnu 150 minut plus procvičili hlavní svalové partie (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena, paže)

Dobrým pravidlem podle odborníků je mít na paměti, že jedna minuta intenzivní aktivity poskytuje stejné výhody jak 2 minuty aktivity mírné. Obecně je doporučováno rozdělit 150 minut v týdnu na půlhodinové sekce v pěti dnech. O to víc to platí pro lidi, kteří v pracovním týdnu často sedí.

Tato studie naznačuje, že co se týče cvičení, není až tak důležité, kdy se mu věnujete. Věnujte se jí však minimálně doporučovaných 150 minut týdně.
Aktivity mohou být přitom různorodé, při vyšší intenzitě cvičení byste se měli zadýchat, ale přesto být schopni stále konverzovat.

Zkusíme postavit srpnovou výzvu na tomto vědeckém doporučení. Jen si jej trochu upravíme. Naše výzva bude rozdělena do 3 skupin náročnosti:

  • Začátečník
  • Pokročilý
  • Expert

Začátečník

100 – 150 minut pohybové aktivity týdně – kolo, rychlá chůze, běh, indiánský běh, plavání, brusle + cvičení na alespoň 2x týdně – ruce, hrudník, břicho, záda, boky, nohy
120 minut – volejbal, basket, tenis apod.

Pokročilý

150 – 200 minut pohybové aktivity týdně – kolo, rychlá chůze, běh, indiánský běh, plavání, brusle + cvičení na alespoň 2x týdně – ruce, hrudník, břicho, záda, boky, nohy
180 minut – volejbal, basket, tenis apod.

Expert

200 a více minut pohybové aktivity týdně – kolo, rychlá chůze, běh, indiánský běh, plavání, brusle + cvičení na alespoň 2x týdně – ruce, hrudník, břicho, záda, boky, nohy
240 minut – volejbal, basket, tenis apod.


Evidenční tabulku vám vytvoříme tak, abyste si mohli evidovat aktivity denně. Ovšem to, jestli se budete hýbat každý den, nebo jen jednou týdně záleží jen na vás. Počasí je neúprosné a vysoké teploty, jak se zdá, nás jen tak neopustí. Sportujte pocitově. Hlavně – zdraví je na 1.místě.

Nezapomeňte na denní rituály, které jsme trénovali minulou výzvu:

Nezapomeňte na denní rituály, které jsme trénovali minulou výzvu:

  • Dostatečné pití vody
  • Konzumace ovoce a zeleniny
  • Více malých porcí jídla
  • Správné držení těla
  • Dobrá nálada
  • Pohybové aktivity
  • Relax a regenerace

Hodně štěstí při plnění výzvy a poslouchejte své tělo. Zdraví je až na 1. místě. 🙂

© 2022 NF Nezávodím-Pomáhám | Všechna práva vyhrazena | Změna Cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura